• banner
  • banner
  • banner

Jak wygląda prawidłowe odgrzybianie klimatyzacji?

Kierowcy, którzy mieli przyjemność jeździć autem z klimatyzacją, zazwyczaj nie wyobrażają już sobie zakupu kolejnego pojazdu bez niej. Klimatyzacja samochodowa niewątpliwie poprawia komfort podróży, jednak wymaga też regularnego serwisowania i odgrzybiania. Właściciele pojazdów, którzy próbują na tych usługach oszczędzać i nie zlecają ich wykonania co najmniej raz w roku, robią dużą krzywdę sobie, swoim pasażerom, ale tez – samej instalacji klimatyzacji. Jak to możliwe?

Dlaczego klimatyzację należy regularnie czyścić?

W czasie pracy klimatyzacji dostają się do niej różne drobne zanieczyszczenia, taki jak chociażby kurz, brud, czy pyłki. Zanieczyszczenia te zalegając w poszczególnych elementach klimatyzacji, stanowią idealną pożywkę dla bakterii, a także dobre środowisko dla rozwoju pleśni i grzybów. Właściciele samochodów, którzy nie decydują się na regularne czyszczenie i odgrzybianie instalacji, pozwalają na to, by szkodliwe drobnoustroje dostawały się bezpośrednio do kabiny pojazdu, a co za tym idzie – bezpośrednio do płuc kierowcy i jego pasażerów. W przypadku alergików i astmatyków może to mieć fatalne konsekwencje.

Na czym polega odgrzybianie instalacji?

Metod odgrzybiania klimatyzacji jest kilka. Proces odgrzybiania powinien przeprowadzić doświadczony serwis samochodowy, by skutecznie pozbyć się z instalacji niechcianych drobnoustrojów. Klimatyzację można odgrzybiać za pomocą przeznaczonych do tego celu preparatów chemicznych: różnego rodzaju pianek i sprejów. W ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się też ozonowanie klimatyzacji, które jest bardziej przyjazne dla środowiska, a do tego pozostawia przyjemny zapach w kabinie. Klimatyzację można też odgrzybić ręcznie, czyszcząc jej parownik – jest to jednak metoda czasochłonna i rzadko stosowana. Wiele serwisów oferuje nowoczesną metodę ultradźwiękową, cechującą się wysoką skutecznością.

Długo nieodgrzybiana klimatyzacja przestaje poprawnie pracować. Staje się niewydajna, a do tego wydziela przykry zapach.